Шах чи мат для Паші-Мерседеса? Що буде з УПЦ МП у Києво-Печерській Лаврі

Пригадуєте відоме телевізійне шоу «Розсміши коміка»? Там учасники за допомогою жартів намагалися спровокувати посмішку, а якщо пощастить, і нестримний регіт іменитих гумористів. Кожен так міг виграти грошовий приз, нагадує видання «Главком«.

Приблизно у такий спосіб вирішив діяти і намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври митрополит Павло Лебідь, якого називають Паша Мерседес, записуючи 26 грудня 2022 року відеозвернення до президента Володимира Зеленського.  Скандальний митрополит 15 хвилин умовляв главу держави, а в минулому іменитого коміка, не забирати в Української православної церкви Московського патріархату головні лаврські храми…

Ролик переляканого митрополита Павла, який господарює у Лаврі ледь не 30 років, свідчить про одне: центральна влада вперше всерйоз, а не на словах, узялася за церкву, яка наполегливо чіпляє на себе вивіску «Українська», але насправді є частиною Російської православної. 

Фото:  Павло і фюрер Путін

Саме її очільник патріарх Кирило благословив російську армію вбивати українців. Більше того у розпал повномасштабної війни архієреї УПЦ МП «засвітилися» на урочистостях з нагоди оголошення незаконної анексії українських територій в Кремлі.

Після цього закривати очі на підривну діяльність потужної релігійної мережі означало б одне – допомагати ворогу атакувати державу зсередини.

Чому схвильований Павло?

Нинішні хвилювання настоятеля Лаври Павла можна пояснити, заглибившись у новітню історію стосунків держави та УПЦ МП. Понад десять років тому Кабінет міністрів Миколи Азарова передав у безоплатне користування Свято-Успенській Києво-Печерській Лаврі (чоловічий монастир) Української православної церкви будівлі та споруди на вул. Лаврській, 11 і 15 у столиці.

Рішення датоване 11 липня 2013 року. Серед переданого майна – Хрестовоздвиженська церква, Трапезна церква Ближніх печер, Церква Різдва Богородиці, Аннозачатіївська церква, ряд братських келій, лікарня з церквою для прихожан, будинок тощо.

Крім цього, духовенство УПЦ МП служить у двох храмах Верхньої Лаври, яка є музейною частиною заповідника. Кожен із цих храмів за площею є значно більшим за будь-який інший із Нижньої Лаври.

Все це є частиною території Національного заповідника «Києво-Печерська лавра», який підпорядковується Міністерству культури та інформаційної політики.

Колишня голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Олена Богдан у коментарі «Главкому» пояснила, що УПЦ МП регулярно звершує богослужіння в низці храмів Нижньої Лаври (вулиця Лаврська, 15). На цій території проживають до 600 осіб, враховуючи монахів, семінаристів, викладачів Київської духовної академії, духовенство, обслуговуючий персонал). Там саме розташовані Київська митрополія УПЦ МП (тобто релігійний центр) та Київська духовна академія УПЦ МП.

Московський патріарх Кирило (Гундяєв) і глава УПЦ (Московського патріархату) митрополит Онуфрій (Березовський) у Москві 1 лютого 2015 року

Московський патріарх Кирило (Гундяєв) і глава УПЦ (Московського патріархату) митрополит Онуфрій (Березовський) у Москві 1 лютого 2015 року. фото: AP

Таким чином, функціональне значення Нижньої Лаври для УПЦ можна порівняти зі значенням Михайлівського Золотоверхого для Православної церкви України (ПЦУ).

Олена Богдан зауважила: угоди щодо користування храмами Верхньої Лаври поновлюють щорічно. 31 грудня 2022 року завершується чинна угода. Про це 27 грудня заявив в ефірі національного телемарафону міністр Олександр Ткаченко. «Дійсно, спливає угода про оренду Успенського та Трапезного храмів у Верхній Лаврі. Відповідно, до нас звернувся директор заповідника, поінформував з цього питання. Ми на виконання указу президента щодо перевірки стану справ використання майна Лаври, будемо рекомендувати таку угоду не продовжувати», – повідомив Ткаченко.

За його словами, було створено міжвідомчу урядову комісію щодо використання майна Лаври, тому поки триватиме перевірка, ці приміщення не використовуватимуть.

«З огляду на те, що на Верхній Лаврі закінчується термін оренди, до того моменту, поки перевірка не буде завершена, таке використання унеможливлюється…», – наголосив міністр.

Фактично заява міністра Ткаченка перегукується із гучним рішенням Ради нацбезпеки і оборони (РНБО), яке 1 грудня ввів у дію президент Володимир Зеленський. Згідно з ним, Кабмін отримав доручення протягом двох місяців перевірити, як релігійні організації користуються майном, яке на території національного заповідника «Києво-Печерська лавра».

Також цим же рішенням РНБО наклала персональні санкції терміном на п’ять років на окремих ієрархів УПЦ МП. До санкційного переліку потрапив і намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври Павло Лебідь.

Варто наголосити, що на території вказаного заповідника здійснює богослужіння й ПЦУ на умовах безстрокового користування Церквою Феодосія Печерського. Будівля церкви розташована в межах мурів Свято-Феодосіївського монастиря, що безпосередньо поблизу мурів Верхньої Лаври. У червні 2022 року Православна церква України зверталася до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням надати приміщення на території Верхньої Лаври, якими не користується УПЦ.

У бій пішов Конституційний суд

Після недавньої серії обшуків у храмах УПЦ МП співробітниками Служби безпеки України вирішив не мовчати й Конституційний суд. Майже чотири роки тлумачі Основного закону думали-гадали над конституційним поданням 49 нардепів VIII скликання, більшість яких колишні члени Партії регіонів. Парламентарі просили перевірити на відповідність Конституції зміни до статті 12 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», які передбачали відображення у назві релігійних організацій керівного центру, який знаходиться у державі-агресорці.

Простими словами, з ухваленням цього закону тодішня влада намагалася змусити УПЦ МП перейменуватися у «Російську православну церкву в Україні». Відповідний перелік на початку 2019-го Мінкульт встиг оприлюднити в газеті «Урядовий кур’єр».

Церковники його оскаржили у суді таким чином, що весь подальший судовий процес було заблоковано. Верховний суд 11 грудня 2019 року підтвердив проміжне рішення першої та апеляційної інстанцій і заборонив усім уповноваженим реєстраційним органам скасовувати реєстраційні дії та записи стосовно релігійних організацій Української православної церкви.

Що стосується конституційного подання нардепів, то його доповідачем стала суддя Ірина Завгородня. Її було призначено суддею у вересні 2018 року за квотою Верховної Ради. А вже 7 грудня 2022 року, не досидівши дев’ятирічну суддівську каденцію, пішла у відставку.

«Це ставлениця екснардепа Олександра Грановського (у часи президентства Порошенка його називали куратором у прокуратурі та судах від влади. На початку грудня 2022-го антикорупційний суд заочно заарештував Грановського за організацію схеми зловживань на Одеському припортовому заводі – «Главком»). Вона готувала проєкт рішення, який визнавав би неконституційними зміни до закону «Про свободу совісті та релігійні організації». Словом, це підіграло би московським попам», – розповів «Главкому» співрозмовник, обізнаний зі справами Конституційного суду.

До речі, чоловік Завгородньої, який має російське громадянство в 2020 року став власником столичної квартири, вартість якої на ринку оцінювалася у 13 млн грн.

Після відходу з посади судді Завгородньої, за цю справи взялися судді Сергій Головатий (нині є виконувачем обов’язків голови Конституційного суду) і Олександр Петришин, який за квотою президента Зеленського став суддею Конституційного суду.

«Нові доповідачі переписали проєкт рішення Завгородньої. Але до останнього існував ризик зриву голосування. Орієнтовно вагалися четверо суддів із 13-ти. Для ухвалення рішення необхідно, щонайменше, 10 голосів. Все ж у підсумку знайшлося 11 голосів», – додало джерело «Главкому».

Відділ комунікацій та правового моніторингу Конституційного суду обмежився коротким повідомленням: «Ухвалюючи рішення, Конституційний суд України врахував рішення Європейського суду з прав людини у справі Ільїн та інші проти України, де зокрема зазначено: «сам факт того, що держава вимагає від релігійної організації, що бажає бути зареєстрованою, узяти назву, яка унеможливлює введення в оману вірян та суспільство загалом і завдяки якій є можливим її відрізняти від уже наявних організацій, у принципі, можна вважати виправданим обмеженням її права вільно обирати свою назву».

В УПЦ МП миттєво відреагували на рішення Конституційного суду. Голова юридичного відділу протоієрей Олександр Бахов заявив, що «рішення суду не зобов’язує Українську православну церкву змінити свою назву, воно лише стосується відповідності закону про перейменування Конституції України». Ще він зазначив, що «в самому законі відсутня будь-яка згадка про Українську православну церкву».

«У нас є статутні документи. У них чітко зазначено, що Українська православна церква не керується жодними центрами за кордоном, а її адміністративний центр знаходиться у Києві. Тому дія цього закону на УПЦ не поширюється. Але, виходячи з тих спекуляцій щодо нашої церкви, які ми спостерігаємо і в ЗМІ, і в заявах чиновників, існує небезпека переслідування УПЦ, з використанням далеко не правових механізмів», – доповнив протоієрея Бахова глава просвітницько-інформаційного відділу УПЦ МП митрополит Ніжинський та Прилуцький Климент.

Чи відбудеться у 2023 році перейменування УПЦ МП, залежатиме від різних факторів, вважає екскерівниця Державної служби з етнополітики та свободи совісті Олена Богдан. По-перше, що конкретно зазначено в рішенні Конституційного суду. По-друге, якими будуть результати релігієзнавчої експертизи Державної служби з етнополітики.

Адже, відповідно до рішення РНБО, служба має два місяці на експертизу Статуту про управління Української православної церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом. По-третє, чи буде виданий наказ Державної служби з етнополітики про зміну найменування на основі цієї експертизи.

По-четверте, у разі кроків, спрямованих на перейменування, чи будуть вони оскаржені в суді з боку УПЦ МП та якими будуть судові рішення. І, по-п’яте, чи буде знято судову заборону на реєстраційні дії щодо юридичних осіб УПЦ МП. Адже суди з 2019 року так і не вирішили по суті юридичні претензії Київської митрополії Української православної церкви до Міністерства культури.

Віталій Тараненко, опубліковано у виданні  «Главком»

2

ГРІХИ ПАШІ-МЕРСЕДЕСА

Імена

  • Лебідь Петро Дмитрович (19.04.1961)
  • Паша Мерседес
  • Митрополит / Архієпископ Павел 

Резюме

Народився в багатодітній родині в с. Борбин Рівненської області, де батько бив Петра ременем. У 1978 закінчив школу, у 1980 – Луцький технікум радянської торгівлі. Після армії одружився (має доньку), але проживши менше ніж рік, розлучився. У 1988 закінчив Московську духовну семінарію та став священником.

З 1994 – намісник Успенської Києво-Печерської лаври. Архієрей УПЦ Московського патріархату, митрополит Вишгородський і Чорнобильський, вікарій Київської митрополії. 

Член Міжсоборної присутності Російської православної церкви, голова Синодальної комісії у справах монастирів УПЦ, постійний член Священного Синоду УПЦ. 

Противник надання автокефалії УПЦ. Ексдепутат Київської міської ради від Партії Регіонів.

Відносини з росією:

  • з 2010 – член Міжсоборної присутності РПЦ з питань організації життя монастирів і чернецтва;
  • 2018 – сказав, що Крим ніколи не був українським;
  • 2018 – погрожував «божьим проклятием» українцям, якщо Київський патріархат заявить про свої наміри повернути Києво-Печерську лавру із Московського патріархату під своє керівництво;
  • 2019 – заявив, що Україна являється агресором на Донбасі;
  • у 2020 на кінофестивалі РПЦвУ наголосив на необхідності єдності із росією: “Ми нероздільні і нам нема чого ділити. У нас одна історія, один покров Божої Матері, у нас повинно бути все одно. Ми не повинні ділити Бога, ми не повинні ділити історію, ми повинні бачити один в одному брата, образ Христа”;
  • 2022 – не засуджував агресію росії та сказав, що українці не чули застережень і “тепер пожинають плоди”;
  • одна з рідних сестер та племінник живуть в росії.

Інше:

  • з 2008 по 2014 був депутатом Київської міської ради від Партії Регіонів, на засідання КМР не з’являвся, але з його картки проводили голоси на користь Партії Регіонів;
  • у 2014 порівнював Януковича з Ісусом Христом;
  • у грудні 2013 хвалив міліцію, яка била студентів та цікавився скільки платять студентам та дітям на Євромайдані, бо не вірив що можна стояти за ідею;
  • за словами Корнелія Борисова, директора підприємства “Троїцька артіль”, заснованого релігійною громадою для будування храму, у 2011 Петро брав відкати з підрядних організацій. Особисто Борисов возив Петру два рюкзаки з 1.576m грн готівкою;
  • у 2012, під час хвороби митрополита Київського Володимира (Сабодана), був призначений головою ревізійної комісії з перевірки фінансово-господарської діяльності митрополії та Київської єпархії та тимчасовим керівником Київської єпархії. В цей час, вірогідно, намагався взяти владу у свої руки та ліквідувати самостійність УПЦ: звільнив архієпископа Переяслав-Хмельницького Олександра (Драбинко), його секретаря, та кількох найвпливовіших в УПЦ посад;
  • у 2018 критикував досягнення сучасної медицини у питанні продовження життя людей з інвалідністю, назвавши їх “овочами”;
  • за керівництвом Петра в Успенському храмі в Низкиничах було знищено внутрішній декор з фамільними гербами Адама Киселя, а також зник унікальний бароковий іконостас XVIII століття;
  • у жовтні 2022 був затриманий на кордоні України з Молдовою при спробі вивезення церковних цінностей, документи на супровід яких він виписав собі сам;
  • у 2012-2013 сприяв виселенню з території монастиря інфекційної клініки Інституту епідеміології та інфекційних захворювань ім. Л. В. Громашевського, що призвело до смерті 5 пацієнтів. Петро стверджував, що йому неприємно перебувати поруч з хворими на СНІД, які мають “страшне захворювання”, порівнявши їх з притоном;
  • серійний вбивця Анатолій Онопрієнко, який вбив 52 людини, ходив до Петра на сповідь, зізнався у вбивствах та пропонував здати його в міліцію. Але Петро відмовився, сказавши “я не участковый, на вас заявлять” та відпустив йому гріхи;
  • відмова Петра від коронавірусних обмежень та продовження богослужінь у березні 2020, призвела до захворювання 90 монахів лаври, серед яких і сам Петро, та 2 смертей;
  • у 2020 Петро подав позов проти 5 каналу та його керівника з вимогою надати дані про випуск новин з сюжетом, в якому московська церква УПЦ закликає відвідувати богослужіння під час пандемії Covid-19. Суддею при цьому виступив Роман Новак, який раніше був колегою адвоката Петра.

Погрози та напади на журналістів:

  • 2007: під час візиту репортерів “5 каналу” у Києво-Печерську лавру для сюжету про руйнування місцевого заповідника, Петро відібрав у оператора камеру і вдарив нею журналістку знімальної групи, вибивши їй передні зуби. Після інциденту знімальна група була вимушена підписати лист-вибачення за “незаконну зйомку”;
  • 2011: журналіст телеканалу “1+1” — Михайло Ткач намагався зняти сюжет про “Мерседес” Петра та будівництво на території лаври кафе, але останній забороняв журналістам знімати та погрожував побити камеру. Також у відповідь на питання про автомобіль та будівництво, Петро почав ображати журналістів, називаючи їх “душевнохворими”, “нєвєждами”, погрожував Божим судом;
  • 2012: Петро після запитання про “шикарні авто батюшок” накинувся на журналістку телеканалу видання “Корресподент” — Ксенію Карпенко, заламав їй руки та забрав її мобільний телефон, на який записувався коментар. Пізніше він заявив, що “шавка” – журналіст вкусила його за палець та розбила ногу, а також звернувся до Президента України вжити заходів до “божевільних журналістів”. Після того, як інцидент набув розголосу, Петро повернув телефон разом з шоколадкою та іконкою, але останні відео були стерті;
  • 2015: Петро по телефону проклинав вагітну журналістку, що займалась розслідуваннями, пов’язаними з Києво-Печерською лаврою, та бажав їй не народити;
  • 2021: в будівлі лаврської майстерні з розпису ікон сталася пожежа, яка поширилася на покрівлю. Для висвітлення подій на місце приїхали журналісти каналу “Магнолія-ТВ”, але ченці відмовилися пускати їх, а потім вирвали телефон із рук одного з журналістів. Журналіст вимагав повернути смартфон, інакше він викличе поліцію, однак Петро наказав “нічого не віддавати”, а також вдарити репортера по голові (“дай йому по голові”). 

Сімʼя:

  • Хевзюк Тетяна Петрівна – донька. Після армії Петро одружився з матір’ю Тетяни, прожили 10 місяців. До травня 2022, Тетяна працювала через ФОПа, мала магазин. У 2021 порушила правила карантину, однак була звільнена від покарання. У лютому 2022 з Тетяни було стягнуто 22k грн заборгованості за газ та електроенергію;
  • Лебідь Дмитро Федорович – батько, помер у ~2001. Був протестантом, похрестився у православ’я через прохання Петра у 1987. Працював на цегельні;
  • Лебідь (Бутова) Надія Ісаківна – мати, на 2016 була жива. Працювала на фермі.

Майно:

5 обʼєктів нерухомості у Києві та області, серед яких земельні ділянки у с. Вороньков, Бориспільського р-ну, Київської обл. (3220881701:01:003:0074 — 2.3691 га; 3220881701:01:003:0075 — 3.8917 га). Виходячи з супутникових знімків, на землі розташовано будівлі сільськогосподарського призначення (склади та ангари), техніка та птиця або худоба.

Серед відомих об’єктів нерухомості – 3-х поверховий маєток (580 метрів квадратних) з будиночком для гостей (170 метрів квадратних) та альтанкою в тому ж селі Вороньков по вул. Молодіжна. У 2016 маєток виставлявся на продаж за $1.3m, а в листопаді 2018 за місцем проживання Петра проводились обшуки СБУ. При цьому на відео та у статті також фігурує інший будинок, розташований навпроти першого, яким, за даними ЗМІ, володіє бухгалтер Петра та казначей лаври – Столяр Василь Петрович.

Авто

  • з 2016 чорний Mercedes-Benz GL 350 CDI 4 MATIC, 2013 р.в., держномер: АА0004АС, VIN: WDC1668241A186610 (середня вартість ~$33k). На авто є 2 штрафи по 680 грн від 04.08.2022;
  • з січня 2022 чорний Mercedes-Benz V 220 CDI, 2021 р.в., держномер: KA2207HB, VIN: W1V44781313937780 (середня вартість ~$142k).
  • серед відомих колишніх авто: Mercedes-Benz S 500 4MATIC (2011 р.в.), Lexus LX 570 (2009 р.в.), Mercedes-Benz S 320 (1998 р.в.) та Mercedes-Benz G 500 V8 (1999 р.в.).
Комментирование на данный момент запрещено, но Вы можете оставить ссылку на Ваш сайт.

Комментарии закрыты.