Кому належать найбільші залізничні експедитори: серед власників – олігархи, народні депутати та екс-керівники російських компаній.

Український експедиційний бізнес, як і багато інших бізнесів в країні, більшістю побудований на використанні адміністративного ресурсу, непотизмі, або обслуговуванні великих фінансових груп.

Експедиція — це послуги з супроводу перевезень вантажів, які полягають в укладанні договорів, страхуванні, митному оформленні, інформаційній допомозі та іншому. Це частина комплексу логістичних послуг, які включають також транспортування і складування.

Найбільшими замовниками експедиційних послуг є компанії, що возять свої вантажі українськими залізницями. За розрахунками БЦ, згідно з рівнем ВВП в 2016 році, обсяг експедиційних послуг мав скласти близько $450 млн, або більше 10 млрд грн. БізнесЦензор підготував Рейтинг ТОП-50 найбільших експедиторів за виручкою в 2016 році. Серед власників олігархи, народні депутати та екс-керівники російських компаній.

Втім, загальний дохід 50 найбільших експедиторських компаній в Україні в 2016 році склав трохи більше 6 млрд грн. При тому, в цій сумі виручка від експедиторських послуг займає лише частину. Багато експедиторів самі займаються трейдінгом — імпортом, або експортом продукції.

В 2017 році з ПАТ “Укрзалізниця” договори уклали 108 експедиторських компаній. Як вже не раз повідомляв БЦ, головною проблемою транспортування вантажів в Україні по залізним дорогам є дефіцит вагонів.

Вантажних вагонів не вистачає на всіх. Тому успішною на ринку експедиторських послуг є та компанія, яка зможе домовитись з ПАТ “Укрзалізниця” про першочергове виділення вагонів.

Нерідко експедиторські фірми створювались посадовими особами “Укрзалізниці”. Наприклад, дочірнє підприємство “Фіакр”, яке входить в групу Transforwarding Limited AG зі Словаччини, пов’язане з Віталієм  Кірпою. Це син Георгія Кірпи — міністра транспорту, що загинув при загадкових обставинах в грудні 2004 року.

БізнесЦензор підготував Рейтинг 50 найбільших експедиторів за виручкою в 2016 році. По компаніям, що увійшли в ТОП-10, ми зробили розгорнуті профайли.

1. “Металургійна транспортна компанія”

ТОВ “Металургійна транспортна компанія” (МТК) — найбільший за виручкою експедитор. При цьому, вона навіть не має корпоративного сайту. Кінцевий бенефіціар в Єдиному реєстрі українських компаній (ЄДРПОУ) не вказаний.

Офіційно вона належить трьом юрособам: “Архон”, “Вітязь” і “Грейдсток”. Ті, в свою чергу, записані на офшорні компанії з Маршлавих, Британських Віргінських островів, Белізу та Кіпру.

Серед них “Кріспекс”, “Елброуф Інтернашіонал”, “Джакенті Файненс”, “Монтеліно Інвестментс”, “Ред Ленд Інвесторс”, “Волкано Холдінгс”, “Дівелопмент Інвесторс”, “Монтеліно Інвестментс”, “Монфред Холдінгз”, “Ред Ленд Інвесторс”, “Фордіват”.

По інформації Наших Грошей, всі ці юрособи входять в групу “Приват” Ігоря Коломойського та Генадія Боголюбова. Саме на них в 2015 році Коломойський виводив кошти з Приватбанку у якості кредитів.

МТК, судячи з назви, обслуговує феросплавний бізнес Коломойського — Покровський та Марганцевий ГЗК, що видобувають марганцеву руду, а також Нікопольський та Запорізький заводи феросплавів.

Судячи з того, що в експедитора навіть немає сайту, сторонніх клієнтів він не шукає. Виручка компанії в 2016 році склала 1,1 млрд грн, чистий збиток — 172,6 млн грн.

2. “Пропан Трейд”

Крім логістики, компанія займається імпортом і зберіганням скрапленого газу в Україні на власному терміналі в порту Ізмаїл (Одеська область). За 9 місяців 2017 року вона імпортувала в країну 7,5% цього палива. Експедитор записаний на кіпрську компанію Florin. Кінцевим бенефіціаром вказаний громадянин Чехії Алішер Касимов. Також він є директором чеської компанії LPG Moravia, яка займається торгівлею скрапленого газу. В 2016 році компанія отримала дохід в 1,04 мрд грн, прибуток — 16 млн грн.

3. “Трансгарант-Україна”

Дочірнє підприємство “Трансгарант-Україна” входить в логістичну групу компаній FESCO росіян Зиявудина Магомедова, та Марка Гарбера. Група займається всіма видами транспортних послуг в країнах СНД, Балтії та Україні. В Україні група має представництва в Києві та Дніпрі. В її управлінні знаходиться понад 2,5 тис. піввагонів та обкотишевозів. В 2016 році виручка “Трансгарант-Україна” склала 929 млн грн, прибуток — 70 млн грн.

4. “Перша логістична компанія”

Львівське ТОВ “Перша логістична компанія” (ПЛК) має свій логістичний центр та представництва по всій Україні. На її сайті вказано, що експедиція надається не тільки по Україні, але і по країнам Європи, Азії та СНД. Її послуги включають мультимодальні перевезення — перевезення різними видами транспорту, та транзитні перевезення.

ПЛК засновав львівський бізнесмен Максим Шкіль в 2011 році. Йому також належать Бехівський гранітний кар’єр та “Audi Центр Одеса Юг”. Зараз кінцевим бенефіціаром ПЛК вказана львівянка Леся Сива. Спочатку ПЛК була прописана в Коростені Житомирської області, потім переїхала до Львівської області. Виручка в 2016 році склала 600 млн грн, збиток — 13,2 млн грн.

5. “Фреш Лайн”

Приватне підприємство “Фреш Лайн” було засноване в 2000 році бізнесменом Русланом Сольваром. Зараз він — народний депутат від БПП, в минулому скликанні Ради був членом фракції “Удар” Віталія Кличка. У вересні 2014 року Сольвар зареєстрував проект постанови про створення тимчасової слідчої комісії по розслідуванню фактів корупції з боку тодішнього керівника “Укрзалізниці” Бориса Остапюка та його заступника Петра Науменка.

В пояснювальній записці до постанови йдеться про те, що керівництво УЗ “необґрунтовано розірвало договір з успішною компанією “Фреш Лайн”. Натомість преференції були надані експедиторам “Каргологістик” (№50 в рейтингу) та “УкрТок”. Їх, за інформацією Сольвара, контролювали Остапюк з Науменко. Зараз “Фреш Лайн” записаний на Олексія Мозгового. На сайті компанії вказано, що вона здійснює обслуговування перевезень по Україні, Росії та СНД. Її штат складає 500 працівників.

Виручка в 2016 році склала 543 млн грн, чистий прибуток — 1,5 млн грн.

6. ТЕК “Енерготранс”

Транспортна експедиторська компанія “Енерготранс”, згідно реєстру, належить декільком власникам. Це Юлія Піменова та Сергій Косарев з Донецька, компанії “Донбас якість” та ПЕК “Енергоіндустрія”. Всі ці фізичні та юридичні особи пов’язані з групою “Інергоімпекс” донецького бізнесмена Андрія Орлова. Як повідомляв БЦ, Орлов — колишній бізнес-партнер Ріната Ахметова, екс-нардеп.

Йому належали збагачувальні фабрики “Селідівська” та “Дзержинська” на Донбасі. За часів Вітора Януковича Орлову довелось тікати з країни, бо “Сім’я” відтискала його бізнес. Судячи з того, що “Енерготранс” не має власного сайту, цей експедитор обслуговує лише підприємства “Енергоімпексу”. В 2016 році виручка експедитора склала 332 млн грн, збиток — 113 млн грн.

7. ТЕК “Зектер”

Транспортна експедиторська компанія “Зектер” була створена в Одесі місцевим бізнесменом Сергієм Торшиним ще в 2001 році. З того часу структура власності не змінилась. Торшин і зараз володіє “Зектером”. Також він є активним учасником Аматорської футзальної ліги України. На сайті компанії вказано, що вона обслуговує перевезення вантажів по залізниці та водним транспортом, забезпечує транзитну та міжпортову логістику. В 2016 році виручка “Зектера” склала 313 млн грн, прибуток — 14,5 млн грн.

8. “Укррос-Транс”

Експедитор був створений в 1998 році братами Сергієм та Олександром Федоренками. В 2011 році вони продали свою компанію “Цукровий союз “УкрРос” холдингу Kernel Андрія Веревського за $42 млн. З того часу займаються експедицією. Згідно інформації на сайті їх логістичної компанії, сьогодні вона є оператором 1000 вагонів: цистерн, піввагонів, критих вагонів, цементовозів і зерновозів. А також — 62 тягачів Renault з харчовими цистернами та тентами. 2016 рік “Укррос-Транс” закінчила з виручкою 141 млн грн та збитком у 81 млн грн.

9. “КІТ-Флайт”

Ця компанія була створена після того, як Рада безпеки і оборони України (РНБОУ) в 2015 році наклала санкції на представництво в Україні російського експедитора “Первая грузовая компания” (ПГК). “КІТ-Флайт” створена в 2015 році. Сайту немає. Її власником записана громадянка України Юлія Мордвінова.

Вона також є директором ТОВ “Перша вантажна компанія в Україні”, яка підпала під санкції через російських власників. Кінцевим бенефіціаром групи ПГК є російський бізнесмен Володимир Лісін. Виручка “КІТ-Флайт” в 2016 році склала 102 млн грн, прибуток — 79 млн грн.

10. “Інтертрансгруп”

Компанія була створена в 2004 році, належить ТОВ “Інтертранс Холдінг”, яке записано на громадянку Польщі Ніну Журавську. На сайті компанії вказано, що вона надає залізничний та автомобільний сервіс — має більше 70 вантажних автомобілів. Також експедитор керує готельним комплексом “Гранд Резорт” у Львові. В 2016 році “Інтертрансгруп” отримала виручку в 81 млн грн та збиток у 3,6 млн грн.

ТОП-50 залізничних експедиторів за виручкою в 2016 році

Назва Виручка в 2016 році, млн грн Бенефеціари Місце реєстрації
1 ТОВ “Металургійна транспортна компанія” 1 108,79 “Приват”, Ігор Коломойський Дніпро
2 ТОВ “Пропан Трейд” 1 043,67 Алішер Касимов, Чехія Харків
3 ДП “Трансгарант-Україна” 929,04 Група FESCO, Зиявудин Магомедов, Марк Гарбер, РФ Київ
4 ТОВ “Перша логістична компанія” 599,36 Максим Шкіль, Леся Сива Бережани, Львівська область
5 ПП “Фреш Лайн” 543,49 Руслан Сольвар, Олексій Мозговий Київ
6 ТОВ ТЕК “Енерготранс” 331,91 Андрій Орлов Київ
7 ТОВ ТЕК “Зектер” 313,42 Ігор Панкратьєв, Валерій Торшин Одеса
8 ТОВ “Укррос-Транс” 141,13 Сергій Федоренко, Олександр Федоренко Київ
9 ТОВ “КІТ-Флайт” 102,18 Володимир Лісін (РФ), Юлія Мордвінова Київ
10 ТОВ “Інтертрансгруп” 80,97 Інтертранс Холдінг, Ніна Журавська, Польща Київ
11 ТОВ “Лемтранс транзит” 72,08 Рінат Ахметов Київ
12 ТОВ “Центртранском” 70,09 Макаров Олексій, Ярослав Красуля Київ
13 ТОВ “ТК-Логістик” 62,69 Володимир Єрмаков Київ
14 ІП “Петро Карбо Хем-Мукачево” 61,15 Алексей Шек, Казахстан Павшино, Закарпатська область
15 ТОВ “Дисктранс” 57,96 Ігор Книшук, Костянтин Столпаков, Євген Данилішин Київ
16 ТОВ “Новотранс-Україна” 44,23 Група “Новотранс”, Константин Гончаров, РФ Київ
17 ТОВ “ІТЕК Транс” 42,10 Валерій Андрейцев Київ
18 ПАТ “Іллічівськзовніштранс” 41,59 Салман Яндiєв, Валерiй Дербаков Черноморськ, Одеська область
19 АТ “Пласке” 39,54 Олег Платонов, Людмила Платонова, Інесса Платонова Одеса
20 ТОВ ТЕК “Західтранссервіс” 34,73 Інтерєвропа-глобальний логістичний сервіс (Словенія), Анатолій Парфенюк Минай, Закарпатська область
21 ТОВ “БНК-Україна” 33,22 “Білоруська нафтова компанія”, “Бєлоруснафта” Київ
22 ТОВ “Інтер-Сфера” 33,20 Олексій Гончаров, Олександр Єдін Київ
23 ПП “Укртранзит” 32,04 Сергій Іванусь Одеса
24 ТОВ “Мечел Транс Україна” 29,73 Група “Мечел”, Игорь Зюзин, РФ Київ
25 ТОВ “Укркем” 22,21 Група Havila, Игор Лепетухин, РФ, Тетяна Мазур Київ
26 ТОВ “Югінтертранс” 15,09 Тетяна Рудіна Обухівка, Дніпропетровська область
27 ТОВ “Квадро центр” 10,93 Олександр Ткачук Київ
28 ТОВ “Арго Україна” 9,59 Юрій Кратохвіл, Чехія, Ігор Фомичев Ужгород
29 ТОВ “Карго-Експрес” 8,80 Наталія Селюк Київ
30 ТОВ ТЕП “Галтранс” 8,65 Іван Хромчак, Любов Габа, Юрій Крюков, Оксана Хромчак Львів
31 ДФ “Галь-Дженералтранс” 8,16 Анатолій Железняк Київ
32 ТОВ “Транспортна компанія Карготранс” 7,03 Геннадій Кармазин, Нікіта Пясецький Одеса
33 ТОВ “Трансрейл Україна” 5,74 Альберт Вернер, Зайферт Інго, Шеркаті Юзеф (Швейцарія), Валерій Баруленков, Ганна Баруленкова Київ
34 ТОВ “Компанія Мар Шіппінг” 5,42 Георгій Феодоріді Одеса
35 ТОВ “Донбастранзитсервіс” 5,13 Гаррій Крахмальний, Олександр Крахмальний, Владислав Крахмальний Маріуполь, Донецька область
36 ТОВ “Ефі-Транс” 5,12 Ольга Колікова Київ
37 ДП “Фіакр” 4,93 Борис Гашпарович, Словакія, Віталій Кірпа Київ
38 ТОВ “Градалогістик” 4,77 Вячеслав Дамаскин, Агафия Мокина, Александр Негореев, Сергей Новак (Молдова), Віталій Девлиш Одеса
39 ТОВ “Трансдон” 4,71 Марія Діхтяренко, Тетяна Волошко Київ
40 ТОВ “Т-Транс” 3,83 Тетяна Кузнєцова, Вікторія Кузнєцова Київ
41 ТОВ “Чумацький Шлях” 3,69 Олександр Маліцький, Григорій Маліцький, Оксана Маліцька Київ
42 ТОВ “Транссервіс-М” 3,38 Сергій Гончарук, Дмитро Іващук, Володимир Космінський Київ
43 ТОВ “Полфрост-Україна” 3,26 Ян Ґжебелюха, Польща Київ
44 ТОВ “ЕУ-Транс” 3,14 Ігор Кошурник, Угорщина, Дмитро Хохол, РФ Київ
45 ТОВ ТЕК “МГ-Транс” 2,98 Елеонора Гладишева, Степан Гладишев Київ
46 ТОВ “Пакобо” 2,75 Єва Палко, Василь Палко Чоп, Закарпатська область
47 ТОВ “Закарпатінтерпорт” 2,74 Валентина Харута, Василь Харута, Сергій Харута, Федір Харута Чоп, Закарпатська область
48 ТОВ “Карготранссервіс Україна” 2,67 Александр Зарецкий, Алексей Сладков, Наталья Ярцева, РФ Київ
49 ТОВ “Трансконтейнер Україна” 2,67 Олександр Люлін Київ
50 ТОВ “Каргологістик” 2,54 Вероніка Рябоконь Одеса
н/д Orlonder Ltd* н/д н/д  Кіпр
н/д Asotra н/д Asotra Group, Австрія Австрія
н/д Transcargo Services Ltd н/д н/д Великобританія
н/д Plaske SA н/д Олег Платонов, Людмила Платонова, Інесса Платонова Швейцарія
н/д ООО “Близартранс” н/д Игорь Мыскин, Инесса Кожнова, РФ Росія
н/д Eurochem Logistics International н/д ЕвроХим (Росія), Андрей Мельниченко, РФ Литва
н/д Miramis Transportation Ltd н/д н/д Великобританія
н/д Vigor Ltd н/д н/д  Кіпр
н/д Logistic-Ekspress FS н/д н/д Естонія
н/д Ukrailtrans Trade and Logistic н/д Сергій Соколов, Угорщина, Павло Подолян Угорщина
н/д ЕООО “Инком БГ” н/д н/д Болгарія
н/д Transline Exim н/д Игорь Англичаев, Владимир Воронин, Молдова Молдова
н/д ОАО “Беларуськалий” н/д Уряд Білорусі Білорусь
н/д ТОВ “Українська транспортно експедиційна компанія” н/д Ігор Посуховський Одеса
н/д ТОВ “Індас Логістікс” н/д Олена Товчигречко, Андрій Гончаров, Павло Зеленко, Володимир Годун Київ
н/д Філія “ЦТС “Ліски” ПАТ “Укрзалізниця” н/д Уряд України Київ

*В таблицю додані також іноземні та українські компанії, дохід яких не вдалось дізнатись

Сергій ГОЛОВНЬОВ

Комментирование на данный момент запрещено, но Вы можете оставить ссылку на Ваш сайт.

Комментарии закрыты.