Суворі реалії Кривого Рогу: екс-«регіонали» переважили «слуг народу»

Криворізька міськрада нового скликання сповнена старими кадрами. У мерському кріслі — друг сім’ї ексмера Вілкула Павлов, його заступники — впізнавані екс-«регіонали». У сесійній залі — більшість з партій «Блок Вілкула «Українська перспектива» і ОПЗЖ. У рідному місті президента Зеленського його партію представляє нечисленна фракція «Слуги народу» і секретар міськради, що фактично – «жест ввічливості» від переможців

Перемога на мерських виборах представника ОПЗЖ Костянтина Павлова на «малій батьківщині» президента – у Кривому Розі Дніпропетровської області — без перебільшення стала всеукраїнською сенсацією. Складно було повірити, що Дмитро Шевчик — молодий та активний функціонер «ахметівського дивізіону», висунутий кандидатом від «Слуги народу» на посаду криворізького градоначальника, може програти з результатом 40% голосів.

Виною всьому — суворі реалії Кривого Рогу, або як його називають — міста металургів і гірників. Близькість Павлова до сім’ї чинного тоді мера Юрія Вілкула, горезвісний адмінресурс і багаторічне «гречкосійство» акумулювалися і дали ефект у 56% його підтримки в другому турі. У підсумку в крісло мера потрапив кандидат від ОПЗЖ, який балотувався в статусі соратника Вілкула. У минулому Павлов — двічі нардеп (від Партії регіонів і «Оппоблоку»). У цьому сенсі досить символічною виглядала передача булави від ексмера своєму наступникові. А у «спадок» від попередника новий міський голова Кривого Рогу отримав лояльний виконком, впевнену більшість депутатів і друзів-заступників.

Так, найчисельнішою у міськраді виявилася фракція «Блок Вілкула «Українська перспектива» — 19 депутатів, її очолив особисто Юрій Вілкул. «Слуга народу» отримала в міськраді 16 мандатів, «рідна» фракція мера Павлова ОПЗЖ — 9, «Європейська солідарність» — 5 і «Сила людей» — 5. Загальна кількість депутатів — 54, і необхідна більшість у 23 народних обранці з легкістю набирається лише за рахунок «Блоку Вілкула» і ОПЗЖ.

Примітно, що і голова фракції «ЄС» Юрій Яровий — людина зі строкатою політичною біографією. Він встиг побувати довіреною особою на виборах президента Віктора Ющенка, а пізніше — Володимира Зеленського. З 2010 року був депутатом Криворізької міськради від Партії регіонів. Подейкують, що ситуативно фракція «Євросолідарності» може примикати до промерської більшості.

А суто «жестом ввічливості» нового мера можна вважати висунення секретарем міськради представника «Слуги народу» Олександра Котляра. Вже на бюджетній сесії цей новообраний секретар заявив, що фракція «СН» не буде голосувати за бюджет. І хоча опозиція зі «слуг» і «Сили людей» явно не «робить погоду» в сесійній залі, така позиція Котляра чітко позначила межу з більшістю.

Розподіл керівників постійних комісій в розрізі фракцій виглядає наступним чином: «Блок Вілкула» та «Слуга народу» очолили по чотири. На чолі найбільш вагомої бюджетної комісії Криворізької міськради став сам Вілкул. Інший представник його партії очолив ще одну престижну комісію — з питань земельних відносин, містобудування, комунальної власності. «Слугам» дісталися куди менш впливові: екологічна комісія, з питань етики, з питань освіти, культури і спорту, а також інвестиційна комісія. Представник ОПЗЖ очолив комісію з питань підприємництва, «ЄС» — комісію з питань комунального господарства.

Заступниками Павлова стали троє його давніх соратників і друзів родини Вілкул. Наприклад, Євген Удод був функціонером ахметівського «Метінвесту», головою Дніпропетровської облради часів Януковича, а пізніше — першим заступником мера Юрія Вілкула. У 2017 році Генпрокуратура оголосила йому підозру у розкраданні коштів, після чого він втік, був оголошений у розшук, проте через два роки його ім’я видалили з бази розшуку МВС.

Ще одним заступником мера став глава пресслужби Олександра Вілкула в пору його керівництва Дніпропетровської ОДА — Сергій Мілютін. Третім заступником мера став екссекретар міськради минулого скликання Сергій Маляренко. Він двічі провалював вибори у Верховну Раду, обидва рази висуваючись від Партії регіонів. Таким чином, всі троє віце-мерів у Павлова — екс-«регіонали», розквіт кар’єри яких припав на часи президентства Януковича.

Показовий факт: у грудні 2020 року в регламент роботи міськради Кривого Рогу мерською більшістю були проголосовані «драконівські» нововведення. Їх можна трактувати не інакше, як намір «тримати в узді» депутатський корпус. Тепер головуючий на сесії може відключити мікрофон і припинити виступ депутата в разі, якщо він порушує депутатську етику, виступає не з питань порядку денного, нецензурно лається, проявляє «явну неповагу» до головуючого. Також може бути поставлено на голосування питання про позбавлення депутата права виступу протягом всього засідання, а при повторному порушенні — до п’яти засідань. При цьому працівники КП «Криворізька муніципальна гвардія» наділяються правом забезпечити примусове видалення з залу таких депутатів та інших присутніх осіб.

Отже, за підсумками місцевих виборів-2020 команда ексмера Вілкула, ґрунтовно «окопавшись» в Кривому Розі, очевидно переважила на політичному маятнику президентську силу. Втім, наскільки довго вдасться зберігати таке положення, покаже час, але підстав для втрати позицій в місті як старого мера Вілкула-старшого, так і нового Павлова, по суті, поки не спостерігається.

2

Булава от Вилкула: экс-«регионалы» в Кривом Роге перевесили «слуг народа»

Криворожский горсовет нового созыва полон старых кадров. В мэрском кресле — друг семьи экс-мэра Вилкула Павлов, его заместители — узнаваемые экс-«регионалы». В сессионном зале — большинство из партий «Блок Вилкула «Украинская перспектива» и ОПЗЖ. В родном городе президента Зеленского его партию представляет малочисленная фракция «Слуги народа» и секретарь горсовета, что фактически – «жест вежливости» от победителей

Победа на мэрских выборах представителя ОПЗЖ Константина Павлова на «малой родине» президента – в Кривом Роге Днепропетровской области — без преувеличения стала всеукраинской сенсацией. Сложно было поверить, что Дмитрий Шевчик — молодой и активный функционер «ахметовского дивизиона», выдвинутый кандидатом от «Слуги народа» на пост криворожского градоначальника, может проиграть с результатом 40% голосов.

Виной всему — суровые реалии Кривого Рога, или как его называют — города металлургов и горняков. Близость Павлова к семье действующего тогда мэра Юрия Вилкула, пресловутый админресурс и многолетнее «гречкосейство» аккумулировались и дали эффект в 56% его поддержки во втором туре. В итоге в кресло мэра попал кандидат от ОПЗЖ, баллотировавшийся в статусе соратника Вилкула. В прошлом Павлов — дважды нардеп (от Партии регионов и «Оппоблока»). В этом смысле довольно символичной выглядела передача булавы от экс-мэра своему преемнику. А в «наследство» от предшественника новый городской голова Кривого Рога получил лояльный исполком, уверенное большинство депутатов и друзей-заместителей.

Так, самой многочисленной в горсовете оказалась фракция «Блок Вилкула «Украинская перспектива» — 19 депутатов, ее возглавил лично Юрий Вилкул. «Слуга народа» получила в горсовете 16 мандатов, «родная» фракция мэра Павлова ОПЗЖ — 9, «Європейська солідарність» — 5 и «Сила людей» — 5. Общее количество депутатов — 54, и необходимое большинство в 23 народных избранника с легкостью набирается лишь за счет «Блока Вилкула» и ОПЗЖ.

Примечательно, что и глава фракции «ЄС» Юрий Яровой — человек с пестрой политической биографией. Он успел побывать доверенным лицом на выборах президента Виктора Ющенко, а позднее — Владимира Зеленского. С 2010 года был депутатом Криворожского горсовета от Партии регионов. Поговаривают, что ситуативно фракция «Євросолідарності» может примыкать к промэрскому большинству.

А сугубо «жестом вежливости» нового мэра можно считать выдвижение секретарем горсовета представителя «Слуги народа» Александра Котляра. Уже на бюджетной сессии этот новоизбранный секретарь заявил, что фракция «СН» не будет голосовать за бюджет. И хотя оппозиция из «слуг» и «Силы людей» явно не «делает погоду» в сессионном зале, такая позиция Котляра четко обозначила границу с большинством.

Распределение руководителей постоянных комиссий в разрезе фракций выглядит следующим образом: «Блок Вилкула» и «Слуга народа» возглавили по четыре. Во главе наиболее весомой бюджетной комиссии Криворожского горсовета стал сам Вилкул. Другой представитель его партии возглавил еще одну престижную комиссию — по вопросам земельных отношений, градостроительства, коммунальной собственности. «Слугам» достались куда менее влиятельные экологическая комиссия, по вопросам этики, по вопросам образования, культуры и спорта, а также инвестиционная комиссия. Представитель ОПЗЖ возглавил комиссию по вопросам предпринимательства, «ЄС» — комиссию по вопросам коммунального хозяйства.

Заместителями Павлова стали трое его давних соратников и друзей семейства Вилкулов. К примеру, Евгений Удод был функционером ахметовского «Метинвеста», главой Днепропетровского облсовета времен Януковича, а позднее — первым заместителем мэра Юрия Вилкула. В 2017 году Генпрокуратура объявила ему подозрение в хищении средств, после чего он подался в бега, был объявлен в розыск, однако спустя два года его имя удалили из базы розыска МВД.

Еще одним замом мэра стал глава пресс-службы Александра Вилкула в пору его руководства Днепропетровской ОГА — Сергей Милютин. Третьим заместителем градоначальника стал экс-секретарь горсовета прошлого созыва Сергей Маляренко. Он дважды проваливал выборы в Верховную Раду, оба раза выдвигаясь от Партии регионов. Таким образом, все трое вице-мэров у Павлова — экс-«регионалы», расцвет карьеры которых пришелся на времена президентства Януковича.

Показательный факт: в декабре 2020 года в регламент работы горсовета Кривого Рога мэрским большинством были проголосованы «драконовские» нововведения. Их можно трактовать не иначе, как намерение «держать в узде» депутатский корпус. Теперь председательствующий на сессии может отключить микрофон и прекратить выступление депутата в случае, если он нарушает депутатскую этику, выступает не по вопросам повестки дня, нецензурно бранится, проявляет «явное неуважение» к председательствующему.

Также может быть поставлен на голосование вопрос о лишении депутата права выступления в течение всего заседания, а при повторном нарушении — до пяти заседаний. При этом работники КП «Криворожская муниципальная гвардия» наделяются правом обеспечить принудительное удаление и зала таких депутатов и других присутствующих лиц.

Итак, по итогам местных выборов-2020 команда экс-мэра Вилкула, основательно «окопавшись» в Кривом Роге, очевидно перевесила на политическом маятнике президентскую силу. Впрочем, насколько долго удастся сохранять такое положение, покажет время, но оснований для утраты позиций в городе как старого мэра Вилкула-старшего, так и нового Павлова, по сути, пока не наблюдается.

https://regionews.ua

12

Комментирование на данный момент запрещено, но Вы можете оставить ссылку на Ваш сайт.

Комментарии закрыты.